ChatGPT, Berlinlilere günlük yaşamda bu şekilde yardımcı oluyor

Kenan

Member
Felix Niemeyer günlüğünü tıklıyor. Berlin Teknik Üniversitesi’nin aydınlık bir odasında dizüstü bilgisayarı dizlerinin üzerinde yerde oturuyor. Yapay zeka (AI) ChatGPT, son altı yıldaki günlüklerinden farklı uzunluklarda birkaç özet oluşturdu.Biri yaklaşık yüz sayfa uzunluğunda, diğeri on, en kısa versiyonu sadece bir sayfa.

“Yeteneklerimi ve becerilerimi başkalarına yardım etmek ve dünyayı biraz daha iyi hale getirmek için kullanmak istiyorum. için minnettarım…” der. Niemeyer, AI’nın olumlu ilkeleri filtrelediğini söylüyor.

ChatGPT, yapay zekanın geliştirilmesinde bir kilometre taşı olarak kabul edilir. OpenAI’nin sohbet botu, doğal dilde insan benzeri konuşmalar yapmak için eğitildi. Uzmanlar, insanlığın çığır açan bir teknolojik gelişmenin eşiğinde olduğunu söylüyor: öğrenebilen ve kendi başına hareket edebilen yapay bir genel zeka (AGI).

Yaşlı insanlar genellikle hızlı gelişme konusunda endişelenirken veya bu konuda çok az şey biliyorken, Z ve Y Kuşakları uzun süredir yapay zeka ile bir konuşmanın ortasındalar. Bazılarının komik şiirleri vardır veya ChatGPT’yi araştırma aracı olarak kullanırlar. Diğerleri, bilimsel çalışma için sohbetin büyük bölümlerini kopyalar veya işte yapay zekayı kullanır. Berliner Zeitung, dört teknoloji tutkunu ile ChatGPT’yi günlük yaşamda nasıl kullandıkları hakkında konuştu. Uzman olarak genç kurucu Noel Lorenz, yazılım mühendisi Sascha Sieben ve isminin gizli kalmasını isteyen bir öğrenci ile. Felix Niemeyer de çalışıyor ve Haberin Detaylarıda ChatGPT ile arabulucu olarak bir Telegrambot geliştirdi. Çatışmaların çözülmesine yardımcı olmalıdır.

ChatGPT terapist olduğunda

29 yaşındaki, yapay zeka hakkında sessizce ve sakince konuşuyor. Arada sırada yüzünde bir gülümseme beliriyor – yeni teknolojiden büyülendiği açık. Niemeyer, Tasarım ve Hesaplama okuyor, ancak Arabulucu için programı kendi isteğiyle yazdığını vurguluyor. Çok fazla teknik terim kullanıyor ama sonra bunları yavaş yavaş ve sabırla açıklıyor. API (Application Programming Interface), bir program ile ChatGPT gibi bir servis arasındaki arayüze verilen isimdir. Arabulucu ile, bir program Telegram ve ChatGPT API arasında aracılık yapar. Program “açık kaynak”tır, böylece ilgili taraflar programı herhangi bir zamanda bu bağlantı altında daha da geliştirebilirler.

Bir terapist gibi ChatGPT’ye danışıyorum.
Felix Niemeyer

ChatGPT, sık sık onu düşünme konusunda desteklediğini söylüyor. “Üzgün olduğumda veya iç çatışmaları çözmek istediğimde ChatGPT’ye soruyorum” diyor. “Bir terapist gibi.” Bu onu sakinleştirdi ve durum hakkında farklı düşünmesine yardımcı oldu. Arkadaş olan bir çift tartışıyordu, bu yüzden ChatGPT ile kişilerarası çatışmaları çözme fikrini ortaya attı. Uygulaması ile bu, bir telgraf grubundaki herhangi bir sayıda katılımcıyla çalışır.

Noel Lorenz, müşterileri için çeşitli yapay zeka tabanlı uygulamaları kullanan ve sağlayan bir şirket olan Mindverse’in kurucusudur. Lorenz, ChatGPT’nin mantıksal doğal dil yanıtları üretme yeteneğiyle “acıyan bir noktaya çarptığını” ve bu yüzden bu kadar çok ilgi gördüğünü söylüyor. 25 yaşındaki “Arabulucu gibi uygulamalar sadece başlangıç” diyor. “Gelecek çok şey olacak.” ChatGPT’nin bir arabulucu olarak iyi çözümler sağlayacağını gayet iyi tahmin edebiliyor. Ama bir yapay zeka ile asla arkadaş olmaz.

TU’daki toplantıdan önce bile Felix Niemeyer ile küçük bir çatışma çıktı. AI aracısı bunu bir örnek olarak çözmelidir: “Felix fotoğrafının çekilmesini istemiyor”, şimdi sohbette. “/mediate” komutu ile Niemeyer, bir program tarafından ChatGPT’ye bağlanan Telegram grubundan arabulucu ile özel sohbetler başlatır. Chatbot’a herkes kendi bakış açısını anlatıyor. Bu, tüm pozisyonları öğrenir öğrenmez saniyeler içinde tavsiye gönderir. Felix’e endişelerini gidermek için hangi seçeneklerin olduğunu sormayı ve belki bir alternatif bulmayı öneriyor. Bunu kendin bulabilirsin. Niemeyer ayrıca botla yaptığı ve genellikle gizli olarak gerçekleşen sohbetini de gösteriyor. Bu öneriler, botun neler yapabileceğini daha fazla gösterir:

“Kendinizi ve fikirlerinizi göstermenin cesur bir karar olduğunu düşünüyorum (…). Utangaç olmanı da anlıyorum ama korkularınla yüzleşerek kendine güven kazanabilirsin.” Dürüst, açık bir sohbet öneriyor. Chatbot olmadan birkaç tartışmadan sonra Niemeyer kabul eder.

Yapay zeka da “uyandı” mı?

Niemeyer, “ChatGPT’yi sadece kullanmak istemedim, onunla bir şeyler inşa etmek istedim” diyor. Arabulucuyu daha da geliştirmek için halihazırda birkaç fikri var. Ne tür bir ilişki olduğunu ve ilgili kişilerin kaç yaşında olduğunu sormak faydalı olabilir, diyor. Ya da bot bir telgraf grubunun parçasıysa ve “kırıntılar uçuşuyorsa” otomatik olarak açılıp arabuluculuk sunabilir.

Felix Niemeyer, ChatGPT’nin doğasında bulunan ve arabulucuyla ilgili olarak da güvendiği olumlu bir eğilimden bahsediyor. Noel Lorenz, yapay zekayı eğiten kişi veya şirketin, kullanılan verilere bağlı olarak yapay zekanın “kişiliğine” de karar verdiğini açıklıyor. Medya, ABD’de ChatGPT’nin “çok uyanık” olduğuna dair eleştiriler olduğunu bildirdi. Woke, sosyal adaletsizlik ve ırkçılığa dair uyanmış bir farkındalığı anlatıyor. Terim genellikle muhafazakarlar tarafından politik olarak doğru bir dille ilişkilendirilir. Elon Musk, ChatGPT’ye farklı şekillenecek bir rakip kuracağını duyurdu. Yapay zekanın insanlığın hayatta kalmasını tehlikeye attığı konusunda defalarca uyardı ve şimdi politik olarak sağcı bir yapay zekayı eğitmeyi planlıyor.

AI kullanan insanlar, AI kullanmayanların yerini alacak.
Yapay zeka uzmanı Noel Lorenz

Sascha Sieben sorulduğunda “ChatGPT harika bir destek,” diye yanıtlıyor. Yazılım mühendisi olarak işinde düzenli olarak ChatGPT kullanıyor. Tempelhofer Feld’de öğle yemeği için buluşma ayarlıyoruz. Ayakkabılarını giyerken, yapay zeka kullanarak en son problem çözme hakkında hevesle konuşmaya başlıyor. Google’da bir hata mesajı araması başarısız oldu, ancak ChatGPT, kodda bir alanı çok fazla oluşturduğunu fark etti. Sieben, “Çok daha hızlı çalışabilirim” diyor.

ChatGPT, isteğe bağlı olarak herhangi bir programlama dilinde kod yazabilir. Programlama sırasında katı kurallar vardır ve bunların tümü belgelenmiştir, bu nedenle ChatGPT ona bu kadar çok yardımcı olabilir, diye açıklıyor 33 yaşındaki. Bu yüzden işini kaybetmekten korkmuyor. “Bir kodum varsa, henüz bir programım yok” diyor. ChatGPT’nin onun için yapamayacağı birçok ara adım vardır. Ayrıca yazılım teknolojisi, geliştiriciler ve mühendisler çalışmayı bıraktığında da güncel kalacaktı.

Sieben, “Programlama dilleri sürekli gelişiyor” diyor. “ChatGPT yetişemiyor.” Bunun nedeni 2021 yılına kadar olan bilgi sınırlamasıdır. Ayrıca bazı yanlış cevaplar da geri dönecektir. Dolayısıyla, onları “tıpkı bir Google aramasında olduğu gibi” eleştirel bir şekilde sorgulamanız gerekir.

Bu kaliteye “halüsinasyon” denir. AI, her zaman bir cevap vermek için eğitilmiştir. Noel Lorenz, teknolojinin geliştiğini söylüyor, bu nedenle ChatGPT gerçek zamanlı verileri araştırıyor ve bilgileri yedekliyor. Şu anda yapay zekanın insanların yerini alma tehlikesini görmüyor. “AI kullanan insanlar, AI kullanmayanların yerini alacak” diyor. Bu nedenle, durumun böyle olduğunu kabul etmenizi ve kendinizi bu konuda eğitmenizi önerir. ChatGPT metinlerini insan metinlerinden ayırma girişimleri vardır. Bununla birlikte, yapay zeka insan benzeri metinler oluşturmak için eğitildiğinden, daha fazla geliştirmeyle bu giderek zorlaşacaktır.

AI’nın bunun yerine neden bu bilgiyi seçtiğini kimse bilmiyor.
sasha yedi

Sieben, “Teknolojiyi kullanmayanlar geride kalacak” diyor. İdari alanda yazılım geliştirmeden daha fazla endişesi var, ancak orada bile yapay zekanın yalnızca destekleyici bir etkisi olmalı ve geniş kapsamlı kararlar almamalıdır.

Sieben, insanlar üzerinde doğrudan etkisi olan kararlar için kritik öneme sahip olacağını söylüyor. Örneğin, başvuranları seçmek söz konusu olduğunda. Sieben, “Yapay zeka bir insandan daha tarafsız olabilir,” diye itiraf ediyor. “Ama bunu bilmediğim sürece ona güvenemem.” Sieben bakışlarını Tempelhofer Feld’de gezdiriyor ve ardından şöyle diyor: “Bu alanda yapay zeka kullanmazdım, en azından insanlar sorumluluk.”

ChatGPT şu anda bir kara kutu gibi çalışıyor: “Yapay zekanın neden bunun yerine bu bilgiyi seçtiğini kimse bilmiyor, geliştiricilerin kendileri bile” diyor Sieben. Sebebini arayabilirsiniz, ancak kara kutu hayal edilemeyecek kadar karmaşıktır.

Maya, üniversite için chatbot’u kullandı

24 yaşındaki Maya Veger*, gerçek adını gazetelerde okumak istemiyor. Üniversitenin öğrenmemesi gereken bilimsel bir çalışma için ChatGPT’yi zaten kullandığını söylüyor. Ek olarak, chatbot, motivasyon mektupları oluştururken uygun bir yardımcıdır. Stajyer ayrıca ChatGPT’ye işvereni için tweet yazmasını sağladı; bir meslektaşının da benzer bir yaklaşım benimsediğini söylüyor. Kısa bir süre sonra, herkes ChatGPT’yi kullanmamaları konusunda uyaran dairesel bir e-posta aldı.

Veger, kendisine her zaman inek dendiğini ve bununla bir sorunu olmadığını söylüyor. Öğretim görevlilerinden biri Aralık ayında öğrencilerine AI’yı tanıttı ve nasıl kullanılacağını gösterdi: kaynaklarla ilgili sorunları ele aldı ve soruların nasıl sorulması gerektiğini gösterdi.

ChatGPT devrim niteliğindedir!
Maya Sebze*

Veger daha sonra literatürü araştırırken bu bilgiyi kullandı: “Oldukça geç kaldım” diyor. “Chicago Stil El Kitabındaki kaynakları ve kaynak listesini kullanarak”, sohbet robotunun hangi kaynakları kullanabileceğini ve bunlardan nasıl alıntı yapacağını sınırladı. Çalışmayı kendisi yapılandırdı, sorular hep belirli bir noktayla ilgiliydi ve adım adım ilerledi. Metinleri kontrol ederken de ChatGPT kullanıyor.

ChatGPT, sorularınızı her zaman doğru anlamaz. Ön yazısıyla ilgili “geri bildirim” istediğinde bot, iyileştirme önerilerinde bulunmak yerine bir ret oluşturdu. Veri miktarının bu şekilde daha büyük olduğunu düşündüğü için ChatGPT’yi çoğunlukla İngilizce olarak kullanıyor. ChatGPT’nin ne kadar tehlikeli olduğu, beslendiği verilere bağlıdır. Örneğin, dil modeli ayrımcılığı yeniden üretebilir veya bir bomba yapmak için talimatlar verebilir, diyor Veger. ChatGPT, yasa dışı faaliyetleri teşvik eden belirli sorulara yanıt vermez. Ancak gelecekte başka bir yapay zeka bunu yapabilir. Veger, “Genel olarak internette daha fazla düzenleme olmalı” diyor. ChatGPT ile kendi araştırmalarının yapılmaması gerektiğini de anlıyorlar. Ancak chatbot, belirli kaynaklara dayanarak bu araştırmayı anlamaya yardımcı olabilir. “Devrimci!” diyor.

Noel Lorenz, AI’ların zaten borsada kararlar aldığını söylüyor. Onlara güç verirseniz, yakında bağımsız hareket edebilirler. Lorenz, çözümü teknoloji için ahlaki temel kurallar koymakta veya kullanımını kısıtlamakta görmüyor. “İnanılmaz derecede zor olacak” diyor. Genç girişimci, aydınlanma ve eğitime odaklanmayı tercih ederdi. İnsanlar teknolojinin nasıl çalıştığı ve neler yapabileceği konusunda net olmalıdır.