Yıldız yutmak kulağa hoş gelmiyor

Kenan

Member
Ev
Berlin
Kara delik kulağa cehennem gibi geliyor: yıldız yutmak kulağa hoş gelmiyor

Dünyanın sesleri sürekli değişiyor. Çocukluğun sesleri kaybolur, yenileri çıkar. Bazen çok tuhaf. Gürültü üzerine bir yansıma.

Torsten Harmsen

Süper kütleli bir kara deliğin simülasyonu.  Normalde böyle bir şey bizim duyabileceğimiz bir ses çıkarmaz.  Ancak araştırmacılar son zamanlarda bir ses çıkardı.

Süper kütleli bir kara deliğin simülasyonu. Normalde böyle bir şey bizim duyabileceğimiz bir ses çıkarmaz. Ancak araştırmacılar son zamanlarda bir ses çıkardı.Nasa/Goddard Uzay Uçuş Merkezi/Esa/Gaia/DPAC

Berlin–Alman astronot Matthias Maurer bir süre önce evrenin yanan maytap gibi koktuğunu söylemişti. ISS saha görevinden döndükten sonra uzay giysisinin kokusundan bahsediyordu. Ama evren kulağa nasıl geliyor? Ne yazık ki hiçbir şey için. Ses boşlukta yayılamaz.

Bununla birlikte, Nasa araştırmacıları son zamanlarda radyo dalgalarını ses dalgalarına dönüştürerek uzak bir galaksideki devasa bir kara deliği duyulabilir hale getirmeye çalıştı. Sonuç, doğrudan cehennemden geliyormuş gibi görünen uluyan bir kükremedir. Çılgın bir bestecinin eseri. Kızım, “Tam olarak böyle hayal etmiştim” dedi. Peki, sürekli olarak çok yaklaşan bütün yıldızları yutarken kulağa hoş gelen kim?

Hafife Alınmış Tedavi: Doğanın sesleri sağlığı destekler

Hafife Alınmış Tedavi: Doğanın sesleri sağlığı destekler

Küçüklüğümden beri seslere ilgim var. Akustik dünyanın nasıl değiştiği beni büyüledi. Eskiden örneğin bir aracın yaklaşıp yaklaşmadığını çok net duyabiliyordunuz. Bir Trabi, bir Wartburg, bir Simson motosikleti – çok farklı. Tramvay virajlarda gıcırdıyordu. Arada, yine sokakta bulunan atların toynakları gümbürdüyordu.

Gökyüzünde yüksek dikiş makineleri

Bugün neredeyse hiçbir çocuk, büyük bir eski buharlı lokomotif yanaştığında nasıl şiştiğini, çatırdadığını ve tısladığını bilmiyor. Tıpkı bir çevirmeli telefon çalıştırıldığında çıkan ses gibi. Ya da yavaş yavaş ısınırken eski büyük bir tüplü radyo gibi vızıldayan. Ya da daktilo gibi tıkırdar.

Ben gençken çarşamba günleri saat 1’de sirenler çalardı. Meslek yüksekokulumuzun yanındaki elektrik santralinden çıkan gümbür gümbür buhar sesi birçok matematik dersini mahvetti. Tekrar teşekkürler! Ve “dikiş makineleri” garip bir his bıraktı. Yüksek mavi yaz göğünde daireler çizen Hoppelwiese’den pervaneli uçaklara böyle diyorlardı. Ilık çam iğnelerinin kokusuyla birlikte benim için yazın esansını oluşturdular. Garip.

Bazen 1904 doğumlu dedemin bugün artık tanımayacağı sesleri düşünüyorum. cep telefonu zil sesleri? Yanlarında radyo olup olmadığına bakardı. Sokakta mırıldanan insanlar mı? “Hepsi tokatta!” derdi. “Ne yani telefonda mı? Alıcıyı nereye sakladılar? Ve telefon hattı nerede? Sen delisin!” Bu arada, yeni buzdolabımız artık uğultu yapmıyor. Yaralı üzgün bir hayvan gibi yumuşak inleme sesleri çıkarır. Burada da dedem komik görünürdü.

Elektrikli arabalar için harika sesler

Geçen gün Thüringen’de bir sokakta yanımdan hızla geçen roket benzeri araç gibi bazıları hiç ses çıkarmıyor. Görünüşe göre elektrikli bir araba. Neredeyse beni öldürüyordu. Mühendislerin elektrikli arabalar için sesler icat etmek için çok zaman harcadıklarını okudum. Neden kimse bana sormadı? Yeni ile tanıdık olanı birleştirmek için birçok fikrim var. Bazı arabaların oldukça fazla beygir gücü vardır. Kudamm’da dörtnala koşan 500 atlık bir sürü kulağa ne kadar güzel gelirdi! Artı kişneme! Şişko hız yapan arabalara Trabi sesi verirdim. Ve Elon Musk’ın Tesla arabaları için, güzel bir eski Brandenburg buhar motorunun hırıltısına hazır olurdum.

Ayrıca Berlinli bir öğrencinin elektrikli otobüslere yaklaşmak için güzel bir ses çıkardığını okumuştum. Dürüst olmam gerekirse, bana biraz kara delik gibi geliyor. Ancak böyle bir otobüs, otobüs durağında bekleyen sıra sıra insanları yutar. Sorun değil.